fbpx
 

Czy RTG zębów jest bezpieczne?

stomatolog trzymająca zdjęcie rentgenowskie zębów pacjentki

Czy RTG zębów jest bezpieczne?

RTG zębów, inaczej prześwietlenie zębów, to podstawowe badanie wykonywane w celu diagnostyki i planowania leczenia stomatologicznego. Na zdjęciu RTG uzębienia widoczne są rozmaite szczegóły, których lekarz nie jest w stanie zobaczyć podczas standardowego badania stomatologicznego. Oprócz zębów uwidocznione są tkanki, kości żuchwy i szczęki, staw skroniowo-żuchwowy. Dlatego właśnie wykonanie RTG bardzo często okazuje się niezbędne do podjęcia innych działań. Czy jest badanie bezpieczne?

Bezpieczeństwo pacjenta podczas badania RTG zębów

Należy podkreślić, że badanie RTG zębów jest dla pacjenta całkowicie bezbolesne i nie powoduje uczucia dyskomfortu. Jest to metoda bezinwazyjna i całkowicie bezpieczna.  Pacjenci niekiedy zastanawiają się nad ewentualnym negatywnym wpływem promieniowania emitowanego podczas badania. Podczas RTG zębów promieniowanie rentgenowskie stosowane jest w minimalnych dawkach, które nie wykazują niekorzystnego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Podczas badania RTG pojedynczego zęba, dawka promieniowania przyjęta przez organizm wynosi ok. 5 µSv. Dla porównania codziennie w Polsce każdy z nas przyjmuje dawkę około 7 µSv ze źródeł naturalnych, a lot na wakacje np. na Teneryfę to około 40 µSv. Warto dodać, że podczas badania RTG zachowane są wszelkie środki ostrożności – osłony czy fartuch wykonany z nieprzepuszczalnych przez promieniowanie materiałów. Ilość promieniowania dostająca się do organizmu podczas jednorazowego badania jest naprawdę znikoma. Większe dawki promieniowania generują przedmioty codziennego użytku, np. monitor lub telefon.

Cała procedura jest wykonywana przy użyciu wszelkich niezbędnych zabezpieczeń, więc pacjenci stomatologiczni nie powinni się niczego obawiać. Przed skierowaniem na badanie RTG stomatolog zawsze przeprowadza z pacjentem wywiad na temat stanu zdrowia.