29 lut Jakie specjalizacje wyróżniamy w stomatologii?
W zależności od specjalizacji stomatolodzy zajmują się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem innych chorób jamy ustnej. Do kogo udać się z brakiem zębowym, a który stomatolog pomoże ze zmianami próchnicznymi lub nieestetycznymi przebarwieniami zębów? Na te pytania odpowiadamy w artykule.
Na czym polega stomatologia zachowawcza i pedodoncja?
Jedną z głównych specjalizacji w stomatologii jest stomatologia zachowawcza. Koncentruje się na utrzymaniu zębów w zdrowiu, w tym profilaktyce przeciwpróchnicowej. Specjaliści z zakresu stomatologii zachowawczej wykonują zabiegi higienizacyjne, jak piaskowanie, usuwanie kamienia nazębnego czy fluoryzacja. Przeprowadzają też leczenie próchnicy i nadwrażliwości zębów. Z kolei endodoncja to dziedzina skupiająca się diagnostyce i leczeniu chorób miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych.
Wśród naszych stomatologów w Łodzi nie brakuje też pedodontów, zajmujących się profilaktyką zębów i jamy ustnej dzieci. Wykonują oni m.in. kontrole uzębienia, fluoryzacje, wypełnianie i ekstrakcje zębów mlecznych.
Czym zajmuje się ortodonta, a czym protetyk?
Specjaliści z zakresu ortodoncji zajmują się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem wad zgryzu i innych nieprawidłowości dotyczących ustawienia zębów. To właśnie ortodonci dobierają pacjentom aparaty na zęby. Do kompetencji protetyków należy natomiast uzupełnianie braków w uzębieniu przez dobór protez zębowych.
Do podstawowych specjalizacji stomatologicznych można jeszcze zaliczyć:
- chirurgię stomatologiczną – ekstrakcje zębów, leczenie przetok i ropni,
- chirurgię szczękowo-twarzową – leczenie złamań, nowotworów i zmian zapalnych w obrębie twarzoczaszki,
- periodontologię – profilaktyka i leczenie chorób przyzębia,
- stomatologię estetyczną – zabiegi mające na celu poprawę walorów wizualnych uśmiechu.