fbpx
 

Kiedy korona protetyczna, a kiedy most?

korona protetyczna

Kiedy korona protetyczna, a kiedy most?

W świecie stomatologii istnieje wiele metod leczenia i odbudowy zębów, które pozwalają na przywrócenie pacjentom zdrowego i pięknego uśmiechu. Dwie z nich to korony oraz mosty protetyczne. Wiele osób zastanawia się, kiedy warto zastosować jedno rozwiązanie, a kiedy drugie. W poniższym artykule omówimy różnice między tymi dwoma metodami oraz ich zastosowanie w praktyce stomatologicznej.

Zastosowanie koron protetycznych

Korony protetyczne to specjalistyczne nakładki, stanowiące uzupełnienie uzębienia. Stosuje się je najczęściej w sytuacji, kiedy ząb pacjenta uległ przebarwieniu, złamaniu lub ukruszeniu – na przykład po długim leczeniu kanałowym lub przebytej próchnicy. Korony protetyczne pozwalają odbudować zniszczoną tkankę w zębach, której nie można odtworzyć standardowymi wypełnieniami (plombami). Ten rodzaj uzupełnienia protetycznego wzmacnia ząb, chroni go przed dalszymi uszkodzeniami, a jednocześnie przywraca mu naturalny i zdrowy wygląd.

Zastosowanie mostów protetycznych

Mosty protetyczne pozwalają odbudować większe braki w uzębieniu – jeden most może odtworzyć kilka utraconych przez pacjenta zębów. Składają się z połączonych ze sobą koron protetycznych i są na stałe umieszczone w jamie ustnej. Do stworzenia mostu protetyk wykorzystuje zęby pacjenta jako filary, do których przymocowane zostają odtworzone zęby. W tym celu można użyć także implantów zębowych. Mosty poprawiają estetykę uśmiechu i pozytywnie wpływają na artykulację.

Korzystanie z nowoczesnych metod leczenia

Korony oraz mosty protetyczne to tylko jedne z wielu dostępnych metod leczenia i odbudowy zębów. Współczesna stomatologia oferuje wiele innych rozwiązań, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dlatego warto skonsultować się ze stomatologiem, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie dla danego przypadku.