fbpx
 

Jak wygląda konsultacja u protetyka stomatologicznego?

dobór koloru zębów

Jak wygląda konsultacja u protetyka stomatologicznego?

Do protetyka stomatologicznego warto wybrać się na konsultację, niezależnie od tego, jaka jest przyczyna wystąpienia braków zębowych. Leczenie protetyczne pozwala odzyskać pełną funkcjonalność jamy ustnej, chroni przed rotacją zębów i rozwojem chorób w obrębie szczęki i żuchwy. Czego spodziewać się po wizycie u protetyka i jak się do niej przygotować?

O co może zapytać protetyk?

Pierwszym etapem konsultacji u protetyka zawsze jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Lekarz zadaje szereg pytań, które umożliwiają mu później wybór najskuteczniejszej i jednocześnie najbezpieczniejszej w konkretnym przypadku metody leczenia. Dlatego też pacjent powinien przygotować się na pytania dotyczące przyczyny braków zębowych, swojego ogólnego stanu zdrowia, przebytych chorób oraz przyjmowanych leków.

Nasi protetycy w Łodzi przed badaniem przedmiotowym zawsze rozmawiają również z pacjentem o jego potrzebach i oczekiwaniach względem efektów leczenia. Niektóre osoby są zainteresowane jedynie uzupełnieniami protetycznymi ruchomymi, jeszcze inne mają na uwadze głównie kwestie estetyczne albo czas trwania leczenia czy trwałość stosowanych rozwiązań.

Jakie badania wykonuje protetyk stomatologiczny?

W trakcie konsultacji protetyk stomatologiczny wykonuje również badanie fizykalne. Ocenia stan jamy ustnej pod kątem ewentualnych stanów zapalnych, zmian próchnicowych, chorób przyzębia. Wykonuje także skany i fotografie wewnątrzustne. Może też zlecić badania z zakresu diagnostyki obrazowej – np. RTG czy tomografii.

W zakres kompetencji protetyka wchodzi przede wszystkim wybór optymalnej dla danego pacjenta metody odbudowy uzębienia. Podczas wizyty informuje więc o możliwościach leczenia, w tym jego kosztach. Po ustaleniu szczegółów pobiera wycisk zębów, niezbędny do wykonania uzupełnienia.