fbpx
 

Wskazania do założenia koron protetycznych

korona protetyczna

Wskazania do założenia koron protetycznych

Korona protetyczna to rodzaj specjalistycznej nakładki mocowanej trwale na odpowiednio przygotowanej powierzchni zęba. W ten sposób można odbudować zniszczone tkanki. Kiedy zaleca się założenie korony?

Jakie uszkodzenia zęba uzupełnia się koroną protetyczną?

Jednym z podstawowych wskazań do założenia korony protetycznej jest złamanie lub ukruszenie zęba. Ten rodzaj uzupełnienia często stosuje się w przypadku ubytków spowodowanych próchnicą albo będących konsekwencją urazu mechanicznego. Korony zakłada się również, jeśli dojdzie do przebarwienia szkliwa np. wskutek leczenia endodontycznego.

W naszej klinice w Łodzi korony protetyczne zalecane są także w celu podniesienia walorów wizualnych uśmiechu – umożliwiają zmianę koloru i poprawę kształtu zęba. Oprócz tego korony wykorzystuje się też jako podparcie dla mostów protetycznych – zapewniają im stabilność.

Korzyści z założenia korony protetycznej

Główną funkcją koron protetycznych jest zapewnienie zębom ochrony przed dalszymi uszkodzeniami. Korony wzmacniają osłabione zęby, ponadto przywracają im pełną funkcjonalność oraz pierwotny kształt. Odbudowane za pomocą korony protetycznej zęby są mniej narażone na rozwój chorób. Nie można też zapomnieć o wspomnianych już względach estetycznych. Założenie korony protetycznej poprawia wygląd uzębienia, co przekłada się też na lepsze samopoczucie pacjenta.

Istnieje kilka przeciwwskazań do założenia korony protetycznej. Są to m.in.:

  • zmiany okołowierzchołkowe,
  • zbyt rozległe uszkodzenia tkanek zębowych,
  • zaawansowane choroby przyzębia.

Zabieg założenia korony zębowej jest całkowicie bezbolesny. Dostępne są różne rodzaje koron protetycznych. Pełnoceramiczne ceni się ze względu na naturalny wygląd, natomiast korony z metalu wykończone porcelaną odznaczają się wyjątkową trwałością.