fbpx
 

Dlaczego należy uzupełniać ubytki w uzębieniu?

brak zęba

Dlaczego należy uzupełniać ubytki w uzębieniu?

Braki zębowe mogą powstać wskutek niewłaściwej higieny ustnej, zbyt późno wdrożonego leczenia czy urazu mechanicznego. Z ich uzupełnieniem w żadnym razie nie powinno się zwlekać – w artykule wyjaśniamy, dlaczego to tak istotne.

Do czego mogą doprowadzić braki w uzębieniu?

Pacjenci często decydują się na uzupełnienie braków zębowych ze względów estetycznych. Rzeczywiście braki w uzębieniu wpływają negatywnie na walory wizualne uśmiechu, co więcej mogą też zniekształcić rysy twarzy. To jednak tylko jeden z powodów, dla których warto skorzystać z zabiegów z zakresu protetyki stomatologicznej.

Przede wszystkim odbudowa utraconych zębów chroni przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Braki w uzębieniu obniżają funkcjonalność jamy ustnej – mogą pojawić się trudności z takimi czynnościami, jak przeżuwanie i rozdrabnianie pokarmów, a nawet mówienie i oddychanie. Kolejne możliwe powikłania to rotacja i przesuwanie się zębów, co grozi rozwojem chorób dziąseł i przyzębia oraz próchnicy.

Jak można uzupełnić braki zębowe?

Protetyka stomatologiczna koncentruje się właśnie na odbudowie utraconego uzębienia, a tym samym chroni przed wcześniej opisanymi konsekwencjami braków zębowych. Zaleca się, by uzupełnić je jak najszybciej tylko jest to możliwe, od razu po wystąpieniu ubytku. Dzięki temu zapobiegnie się rozluźnieniu i przesuwaniu się pozostałych zębów.

W nowoczesnej protetyce stomatologicznej stosuje się wiele metod. Pacjenci mogą zdecydować się na uzupełnienia ruchome, możliwe do samodzielnego wyjęcia z ust – takie jak protezy akrylowe czy szkieletowe – oraz stałe, czyli korony i mosty protetyczne czy implanty zębowe. Leczenie protetyczne umożliwia przywrócenie pełnej funkcjonalności jamy ustnej i stanowi ważny element profilaktyki próchnicy i chorób przyzębia.