fbpx
 

Jak zwalczyć strach przed wizytą u stomatologa?

stomatolog

Jak zwalczyć strach przed wizytą u stomatologa?

Strach przed dentystą jest tak powszechny, że powstało nawet wiele dowcipów i wesołych anegdot na ten temat. Dla osób, które mają realne obawy, nie jest jednak do śmiechu na wieść, że muszą odwiedzić gabinet stomatologiczny. Chociaż tego typu uczucia są zwykle całkowicie nieuzasadnione, nadal dla niektórych pacjentów stanowią istotny powód do stresu. Jak zwalczyć strach przed wizytą u stomatologa? Oto kilka wskazówek.

Nawet dorośli niekiedy boją się wizyt u stomatologa

Czy wiesz, że istnieje termin dentofobia oznaczający strach przed wizytą u stomatologa. Jak się okazuje, problem jest na tyle powszechny, że doczekał się swojej nazwy. Co ważne, dotyczy nie tylko dzieci, ale i osób dorosłych. Im bardziej pacjent boi się dentysty, tym dłużej zwleka z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Kiedy w końcu tutaj trafia, bo ostatecznie musi, choroba bywa na tyle poważna, że trzeba wdrożyć zaawansowane leczenie, co dodatkowo potęguje stres.

Idę do dentysty — bez obaw!

Zdecydowanie warto, a wręcz trzeba pokonać stres przed dentystą. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy odbywać regularnie wizyty profilaktyczne w celu kontroli uzębienia i wykonania podstawowych zabiegów higienizacyjnych. To najlepszy sposób, aby przeciwdziałać poważnym problemom. Warto też korzystać z usług gabinetów stomatologicznych wyposażonych w nowoczesny sprzęt. Obecnie nawet ekstrakcja może odbyć się bez zbędnego bólu. Bezbolesne usuwanie zębów w Łodzi to jedna z usług świadczonych przez nasz gabinet stomatologiczny.

Staraj się też nie panikować. Zamiast tego porozmawiaj z dentystą o swoich obawach, ponieważ być może zaproponuje on taki sposób działania, który maksymalnie ograniczy ewentualny dyskomfort. Pamiętaj też, aby pomimo strachu nigdy nie zwlekać z wizytą u dentysty.