fbpx
 

Jakie zabiegi obejmuje stomatologia zachowawcza?

dentysta

Jakie zabiegi obejmuje stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza to bardzo obszerny dział stomatologii. To przede wszystkim zabiegi profilaktyczne, które powinny być wykonywane rutynowo zarówno u dzieci, jak i u dorosłych dla utrzymania zdrowych zębów i pięknego uśmiechu. W ramach tej dziedziny zapewniana jest też opieka dentystyczna nad zębami mlecznymi oraz leczenie powstałych już ubytków.

Zabiegi profilaktyczne w ramach stomatologii zachowawczej

Podstawą stomatologii zachowawczej są zabiegi profilaktyczne. Regularne działania zapobiegawcze pozwalają na utrzymanie uzębienia i dziąseł w dobrej kondycji, zachowanie ich estetycznego wyglądu i wzmocnienie struktury zębów. Jest to najlepszy sposób, by przeciwdziałać rozwojowi próchnicy, która może prowadzić do chorób przyzębia.

Do zabiegów profilaktycznych wykonywanych w ramach stomatologii zachowawczej w Łodzi w Klinice Uśmiechu zaliczamy:

  • lakowanie,
  • lakierowanie (fluoryzacja),
  • piaskowanie,
  • scaling,
  • leczenie nadwrażliwości zębów.

Przeciwdziałanie i leczenie próchnicy

Stomatologia zachowawcza zajmuje się też leczeniem próchnicy. Podczas zabiegów opracowywane są ubytki i zakładane jest wypełnienie kompozytowe, co pozwala na odbudowę nawet mocno zniszczonych zębów. Wszystkie działania są bezbolesne dla pacjenta. Często przed rozpoczęciem terapii niezbędne jest wykonanie higienizacji zębów, czyli usunięcie kamienia i piaskowanie.

Diagnostyka

W ramach stomatologii zachowawczej wdrażane są też działania diagnostyczne. Podczas wizyty lekarz przeprowadza badanie jamy ustnej. Jeśli istnieją ku temu wskazania, zalecane są dodatkowe badania, jak np. RTG zębów. Stomatolog może też skierować pacjenta do specjalistów z innych dziedzin, takich jak chirurgia stomatologiczna lub ortodoncja. Oprócz tego pacjent może liczyć na wsparcie z zakresu prawidłowej higieny jamy ustnej.Demo Title


This will close in 0 seconds