fbpx
 

Na czym polega piaskowanie zębów?

piaskowanie zębów

Na czym polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów wykonywane jest przez stomatologa w ramach higienizacji jamy ustnej. Jego celem jest usunięcie powierzchniowych osadów i przebarwień. Jest to standardowa, prosta procedura, całkowicie bezpieczna dla pacjenta i bezbolesna. W dalszej części naszego wpisu wyjaśniamy, na czym polega piaskowanie zębów.

Piaskowanie zębów: jak, kiedy i dlaczego?

Piaskowanie zębów to rutynowy zabieg higienizacyjny, który każdy powinien przeprowadzać regularnie przynajmniej 2 razy do roku (w uzasadnionych przypadkach nawet częściej). Podstawowym celem jest poprawa higieny jamy ustnej. Cały proces polega na usuwaniu z powierzchni zębów kamienia oraz osadów z zastosowaniem zawiesiny z drobinkami substancji czyszczącej aplikowanej pod wysokim ciśnieniem. Czyściwem są drobne granulki, które określa się mianem piasku stomatologicznego, stąd też nazwa zabiegu.

Piasek stomatologiczny zawiera drobinki, które są na tyle bezpieczne, by skutecznie usunąć osady, a jednocześnie odpowiednio delikatne, by nie doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. Zabieg piaskowania może być wykonany jedynie przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną. Jednak wszystko przebiega bezboleśnie, bezpiecznie i szybko (ok. 20-30 minut).

Piaskowanie zębów to najlepszy sposób, aby pozbyć się nie tylko przebarwień i osadów, ale przede wszystkim bakterii, które mogą przyczyniać się do uszkodzenia szkliwa, ubytków próchniczych czy chorób przyzębia. Jest to więc jedna z podstawowych metod profilaktyki chorób jamy ustnej. Oprócz tego działania z tego zakresu wpływają na estetykę uśmiechu.

Przed piaskowaniem zaleca się wykonanie scalingu. Po zabiegu z zastosowaniem piasku stomatologicznego warto poddać się polerowaniu i fluoryzacji zębów. Cała procedura jest niezbędna również przed wybielaniem.