fbpx
 

Jak przygotować się do RTG zębów?

rentgen zębów

Jak przygotować się do RTG zębów?

RTG zębów, inaczej prześwietlenie zębów, to powszechnie wykonywane badanie diagnostyczne, bardzo pomocne przy opracowywaniu planu leczenia stomatologicznego. Na zdjęciu RTG widocznych jest wiele szczegółów uzębienia, w tym potencjalne zmiany patologiczne, których lekarz nie byłby w stanie zaobserwować podczas standardowego badania. W ten sposób można nie tylko ocenić ogólny stan zębów, ale i zidentyfikować ubytki. Uwidocznione są nie tylko zęby, ale i znajdujące się w jamie ustnej tkanki, kości żuchwy i szczęki oraz staw skroniowo-żuchwowy. Czy badanie RTG wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania?

Rentgen zębów nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta

Pomimo obaw, jakie niekiedy pojawiają się wśród pacjentów, badanie RTG zębów nie jest bolesne i nie powoduje większego dyskomfortu. Nie wymaga też szczególnych przygotowań. Najważniejsze jest, aby przed badaniem wyjąć z jamy ustnej przedmioty, takie jak np. kolczyki. Są one odpowiednio zabezpieczane w gabinecie. Nie ma konieczności mycia zębów bezpośrednio przed wykonaniem zdjęcia, chociaż zaleca się czyszczenie po zjedzeniu posiłku. W dniu badania można normalnie jeść, pić, przyjmować niezbędne leki i wykonywać wszystkie codzienne czynności. Po rentgenie również można spokojnie wrócić do normalnych obowiązków.

Czy badanie RTG jest bezpieczne dla pacjenta?

Sam badanie RTG jest krótkotrwałe, całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne. Wprawdzie wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, ale w znikomych dawkach, które nie są szkodliwe dla organizmu człowieka. W naszej klinice stomatologicznej prześwietlenie zębów przeprowadzane jest z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń, które generują mniejsze promieniowanie rentgenowskie, dzięki czemu poziom bezpieczeństwa jest wysoki. Badanie może być wykonywane nawet u kobiet w ciąży.