fbpx
 

5 cech dobrego stomatologa

dentysta trzymający narzędzia dentystyczne

5 cech dobrego stomatologa

Dobry stomatolog powinien posiadać nie tylko wykształcenie i doświadczenie, ale i określone cechy osobowości, które sprawiają, że pacjenci chętniej będą odwiedzać jego gabinet — bez zbędnego stresu i zdenerwowania.

  1. Wiedza, umiejętności, doświadczenie. Jest to absolutna podstawa w przypadku każdego lekarza. Dentysta powinien łączyć wiedzę z umiejętnościami praktycznymi. W tym zawodzie bardzo przydatne jest też uczestnictwo w różnych kursach i szkoleniach, a także wysokie kompetencje z zakresu nowoczesnych technik leczenia.
  2. Precyzja i zdolności manualne. Większość czynności wykonywanych przez dentystę wymaga od niego odpowiedniej sprawności manualnej i precyzji, a to z kolei wynika nie tylko z indywidualnego talentu, ale i doświadczenia. Z całą pewnością dobry stomatolog powinien wyróżniać się dbałością o detale oraz posiadać tzw. pewną rękę.
  3. Empatia i wyrozumiałość. To cechy, które zdecydowanie powinny wyróżniać każdego lekarza. Pacjent na fotelu dentystycznym powinien czuć się w pełni zrozumiany i objęty opieką. Dentysta nie powinien lekceważyć jego obaw czy wątpliwości.
  4. Komunikatywność. Bardzo ważne jest, aby stomatolog był miał umiejętność przystępnego i jasnego komunikowania się z pacjentami. Niewiedza może wywoływać poważny lęk u pacjentów. Ważne jest, aby w sposób spokojny, a jednocześnie zrozumiały informować ich o stanie zdrowia oraz niezbędnych czynnościach, jakie będą wykonywane podczas wizyty.
  5. Indywidualne podejście do każdego pacjenta. Każdy pacjent jest inny. Jedni są wyjątkowo wrażliwi na ból, inni są w stanie znieść wiele, byleby tylko możliwie jak najszybciej opuścić fotel. Dobry stomatolog potrafi dostosować nie tylko podejmowane działania, ale i tak zaplanować leczenie, aby pacjent był możliwie jak najbardziej zadowolony zarówno z efektów, jak i z każdej wizyty w gabinecie.