fbpx
 

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

dziewczynka u stomatologa

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Wizyta u dentysty to dla dziecka szczególne wydarzenie, które — niestety — bardzo często wiąże się z negatywnymi emocjami. Zadaniem osób dorosłych jest zapewnienie małemu pacjentowi odpowiedniego wsparcia i zadbanie o jego dobre samopoczucie. Dzięki temu w przyszłości dziecko nie będzie unikało gabinetu stomatologicznego ani traktowało dbałości o higienę jamy ustnej jako przykry obowiązek.

Odwiedź dentystę dziecięcego

Przede wszystkim warto wybrać się do dentysty dziecięcego, czyli lekarza, który specjalizuje się w pedodoncji. Jest to dziedzina stomatologii, która zajmuje się profilaktyką zębów i jamy ustnej wśród najmłodszych pacjentów. Dentysta dziecięcy posiada nie tylko rozległą wiedzę na temat ząbkowania, diagnostyki zębów mlecznych i leczenia pierwszych zębów stałych, ale i zapewnia wyjątkowe podejście do małych pacjentów. Posiada stosowne przygotowanie i umiejętność eliminowania u nich niepotrzebnego stresu, uczy odpowiedniego szczotkowania zębów i wykonuje zabiegi stomatologiczne w sposób delikatny i bezbolesny. Każdy mały pacjent jest otoczony dużą empatią, cierpliwością i zrozumieniem.

Kiedy zaplanować pierwszą wizytę u dentysty?

Pierwszą wizytę u stomatologa dziecięcego najlepiej zaplanować, gdy maluch ma dwa lata. Potem warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny w ramach wizyt profilaktycznych. To bardzo ważne, ponieważ kontrolowanie uzębienia od najmłodszych lat pozwala możliwie jak najwcześniej wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju zębów i podjąć stosowne leczenie. Dzięki temu w przyszłości można uniknąć skomplikowanych i kosztownych zabiegów.

Dzieci są szczególnie narażone na rozwój próchnicy, co może skutkować przedwczesną utratą zębów mlecznych. Skutkiem tego bywa zahamowanie rozwoju szczękę czy nieprawidłowe wyrzynanie zębów stałych, a nawet zaburzenia mowy.

Dentysta dziecięcy przeprowadziła kompleksową kontrolę uzębienia, a także wdraża zabiegi profilaktyczne, jak fluoryzacja czy lakowanie zębów trzonowych i przedtrzonowych. Jeśli istnieje taka konieczność, zajmuje się też wypełnianiem zębów mlecznych, a także przeprowadza ekstrakcję zębów mlecznych.