fbpx
 

Jak długo goi się rana po wyrwaniu zęba?

młoda dziewczyna po wyrwaniu zęba

Jak długo goi się rana po wyrwaniu zęba?

Ekstrakcja to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, którego pacjenci zwykle obawiają się najbardziej. Tymczasem o wyrwaniu zęba (potoczne określenie ekstrakcji) lekarz decyduje wyłącznie wtedy, gdy leczenie zachowawcze jest nieskuteczne lub zniszczenie zęba jest na tyle zaawansowane, że nie istnieją żadne możliwości jego odbudowy. Obawy zwykle budzi nie tylko sam zabieg usuwania zęba, ale i późniejszy proces gojenia się rany. Ile to trwa? Kilka wskazówek w dalszej części naszego wpisu.

Etapy gojenia się rany po ekstrakcji. Ile to trwa?

Po zabiegu wyrwania zęba tworzy się skrzep. Wstępnie rana goi się w przeciągu pierwszych dni, jednak cały proces niekiedy może trwać nawet kilka tygodni. Bardzo ważne jest przy tym, aby pacjent postępował zgodnie z zaleceniami lekarza.

Podczas zabiegu ekstrakcji zęba dochodzi do uszkodzenia zarówno tkanek miękkich, jak i twardych (kość). Proces gojenia rozpoczyna się od krzepnięcia krwi, która wypełnia zębodół. Pierwszym, bardzo ważnym etapem jest wspomniane wcześniej wytworzenie się skrzepu, który zapewnia naturalną ochronę dla rany przed bakteriami. Jest to tzw. zasklepianie się naczyń krwionośnych, które występuje samoistnie w ciągu pierwszej godziny od przeprowadzenia zabiegu. U osób, u których występuje problem z krzepliwością krwi, może być konieczna dodatkowa stymulacja tego procesu.

W kolejnym etapie dochodzi do stanu zapalnego, który trwa zwykle 3-5 dni po zabiegu (w niektórych przypadkach może się wydłużyć). Mogą wówczas pojawić się dolegliwości bólowe. Następnie rozpoczyna się faza odbudowywania tkanek, o czym świadczy pojawienie się białego skrzepu w miejscu rany. Dochodzi do regeneracji tkanki łącznej, rana pokrywa się nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, a następnie zaczyna tworzyć się blizna. Pod blizną trwa jednak nadal proces gojenia się kości, co niekiedy trwa nawet do kilku miesięcy od ekstrakcji w przypadku zębów mądrości.

Czas gojenia się rany po ekstrakcji zależy zarówno od jej wielkości, jak i zęba, który został usunięty. Najkrócej proces ten trwa w przypadku zębów przednich, najdłużej po ekstrakcji ósemek lub ósemek.