fbpx
 

Czym są licówki?

licówki porcelanowe

Czym są licówki?

Licówki to uzupełnienia protetyczne, które skutecznie eliminują zdecydowaną większość niedoskonałości uzębienia. Są przy tym wytrzymałe i odporne na przebarwienia. Ich kolor dostosowywany jest do barwy pozostałych zębów, dzięki czemu pozwalają zatuszować wszelkie niedoskonałości. Czym właściwie są licówki? Kiedy i w jakim celu się je wykonuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części naszego wpisu.

Krótka charakterystyka licówek. Czym są i kiedy się je stosuje?

Licówki to bardzo cienkie, pojedyncze nakładki, które są przyklejane za pomocą specjalnego kleju do przedsionkowych, a więc widocznych zewnątrzustnie, powierzchni zębów. Nazwa tego uzupełnienia protetycznego wynika właśnie z tego, że jest ono stosowane na przedniej, czyli licowej, stronie. Jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów, aby w sposób całkowicie bezbolesny i stosunkowo szybki poprawić kształt, wielkość lub kolor uzębienia. Co ważne, u pacjentów z niewielkimi wadami zgryzu można dzięki nim dokonać drobnych korekcji, bez konieczności leczenia ortodontycznego (zależy to jednak od specyfiki konkretnego przypadku).

Za sprawą licówek naprawia się drobne uszkodzenia w postaci pęknięć czy złamań. Zmniejszane są w ten sposób przerwy między zębami. Wykorzystywane są do maskowania martwych zębów po leczeniu kanałowym, w celu poprawy estetyki po leczeniu ortodontycznym czy eliminacji nieestetycznych przebarwień na powierzchni. Często przed ich założeniem wykonywane jest wybielanie zębów. Niewielkie nakładki bardzo dobrze imitują odcień naturalnych zębów i nie ulegają przebarwieniom.

Czy każdy może mieć założone licówki?

Ze względu na to, że zakładanie licówek to zabieg bezinwazyjny i pozwalający na skuteczne zredukowanie rozmaitych mankamentów uzębienia, cieszy się on dość dużym zainteresowaniem wśród pacjentów. W większości przypadków metoda ta może zostać wdrożona. Są jednak pewne wyjątki, w których pacjenci powinni wybrać inny sposób odbudowy estetycznej zębów. Dotyczy to przede wszystkim osób cierpiących na bruksizm (zgrzytanie zębami) czy obgryzających czynności. Tego typu czynności mogą negatywnie wpływać na trwałość doklejonych komponentów. Oprócz tego choroby przyzębia i zaawansowana historia leczenia próchnicy mogą stanowić przeciwwskazanie do wykonania licówek.