fbpx
 

Główne zabiegi wykonywane w ramach chirurgi stomatologicznej

zabieg stomatologiczny

Główne zabiegi wykonywane w ramach chirurgi stomatologicznej

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się głównie wykonywaniem zabiegów operacyjnych w jamie ustnej, w tym nie tylko usuwaniem zębów (wyrywaniem), ale również regeneracją kości, leczeniem zaburzeń wyrzynania zębów, zakażeń zębopochodnych, torbieli czy łagodnych guzów w jamie ustnej. Interwencja chirurga stomatologa często niezbędna jest również w implantologii.

Ekstrakcja zęba

Na wstępie podkreślić należy, że chirurg stomatolog zajmuje się nie tylko wykonywaniem zabiegów, ale również odpowiada za przeprowadzenie pacjenta przez cały proces diagnostyczny oraz ustala plan leczenia. Szczegółowy zakres czynności z tego zakresu zależy od konkretnego przypadku. W większości przypadków konieczny jest wywiad chorobowy i ocena stanu ogólnego pacjenta i przebytych współistniejących schorzeń. Następnie wykonywane jest badanie kliniczne, badanie radiologiczne, interpretacja zdjęć rentgenowskich. Na tej podstawie stomatolog może dokonać diagnozy, opracować plan zabiegowy i wybrać rodzaj znieczulenia.

Zabiegiem, który jednoznacznie każdemu pacjentowi kojarzy się z chirurgią stomatologiczną, jest ekstrakcja zęba (potocznie: wyrwanie/usunięcie zęba). Nawet najprostsza ekstrakcja wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta, dokładnego zaplanowania i przygotowania leczenia chirurgicznego. Co więcej, bardzo często usunięcie zęba nie jest celem samym w sobie. Bardzo istotne jest zachowanie kości wyrostka zębodołowego, co możliwe jest do osiągnięcia poprzez zminimalizowanie inwazyjności zabiegu. Trzeba wziąć pod uwagę wiele ważnych czynników, które będą mieć bezpośredni wpływ nie tylko na estetykę jamy ustnej pacjenta, ale i późniejsze leczenie protetyczne — tradycyjne lub oparte na implantach.

Inne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej

Chirurgia stomatologiczna obejmuje szereg innych zabiegów i działań leczniczych w obrębie jamy ustnej, do których — oprócz powyższych — zaliczamy również m.in.:

  • leczenie torbieli kości szczękowych (m.in. wyłuszczenie torbieli, marsupializacja torbieli),
  • leczenie łagodnych guzów jamy ustnej (w tym łagodne guzy zębopochodne i niezębopochodne),
  • leczenie zębów zatrzymanych (w tym ekstrakcja zębów zatrzymanych),
  • leczenie zakażeń zębopochodnych,
  • leczenie chirurgiczne chorób gruczołów ślinowych,
  • chirurgia wędzidełek jamy ustnej i drobne zabiegi chirurgii przedprotetycznej,
  • leczenie urazów zębów i wyrostka zębodołowego,
  • przygotowanie do zabiegów z zakresu chirurgii implantologicznej.