fbpx
 

Jak odbudować koronę zęba?

korona zęba

Jak odbudować koronę zęba?

Odbudowa korony zęba jest wykonywana po uszkodzeniach mechanicznych, np. ukruszeniu, pęknięciach czy złamaniach. Rekonstrukcja wykonywana jest też po leczeniu endodontycznym na skutek zaawansowanej próchnicy. Jest to również postępowanie pozwalające na poprawę estetyki uzębienia — pozwala ukryć nierówności, bruzdy, przebarwienia. Warto poddać się temu zabiegowi stomatologicznemu nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Z dalszej części naszego wpisu dowiesz się, jak można odbudować koronę zęba.

Korony, licówki i mosty protetyczne

Korony, licówki i mosty protetyczne to najczęściej wybierane metody odbudowy zęba. Dobierane są przede wszystkim odpowiednio do specyfiki i zaawansowania uszkodzenia.

Korony protetyczne stosowane są najczęściej wtedy, gdy doszło do przebarwienia lub złamania zęba (np. po przebytej próchnicy lub długim leczeniu kanałowym). Są to specjalistyczne nakładki, które mogą być wykonane z metalu i wykończone porcelaną, z cyrkonu lub pełnoceramiczne — imitujące naturalny ząb. Jest to sposób na odbudowę uszkodzeń, których nie da się odtworzyć plombami.

Licówki pozwalają zatuszować takie uszkodzenia jak np. uszczerbienia, nierówności powierzchni zębów, przebarwienia, diastemy. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w przypadku zębów w odcinku przednim. Występują w formie cienkich płatków porcelany, które są trwale mocowane do zębów. Ze względu na właściwości warstwy porcelany, która rozprasza światło, licówki do złudzenia przypominają naturalne zęby.

Mosty protetyczne to metoda odbudowy stosowana najczęściej wtedy, gdy doszło do uszkodzenia lub utraty kilku zębów. Są to połączone ze sobą korony protetyczne, które zostają na stałe przymocowane w jamie ustnej. Do stworzenia mostu wykorzystywane są zęby pacjenta jako filary, na których osadza się zrekonstruowane korony. Istnieje jednak możliwość użycia w tym celu implantów zębowych.

Każda metoda odbudowy korony zębowej wymaga zwykle kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym, zwykle około trzech. Bardzo ważne jest przy tym, aby ewentualne choroby zębów i dziąseł zostały wcześniej wyleczone.