fbpx
 

Jak często usuwać kamień nazębny?

dentyata

Jak często usuwać kamień nazębny?

Kamień nazębny ma negatywny wpływ na tkanki otaczające zęby, dlatego należy go regularnie usuwać. Nagromadzona płytka nazębna, która nie zostanie wyeliminowana, może ulegać mineralizacji. W konsekwencji dochodzi do pokrycia zewnętrznej powierzchni zębów kamieniem, który może dochodzić nawet poniżej linii dziąseł. Powoduje to m.in. nieświeży oddech wynikający z nadmiernego gromadzenia się bakterii, nadwrażliwość i niszczenie szkliwa, powstawanie ubytków, choroby dziąseł. Kamień nazębny trzeba więc usuwać. Jak często? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części naszego wpisu.

Zalecana częstotliwość usuwania kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego to jeden z podstawowych zabiegów profilaktycznych wykonywanych w ramach stomatologii zachowawczej. Należy przeprowadzać go wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Zabieg jest prosty, stosunkowo szybki i całkowicie bezbolesny dla pacjenta, więc nie należy się go obawiać. Jak często to robić? Częstotliwość zależy przede wszystkim od zaleceń dentysty. Standardowo zaleca się, aby usuwanie kamienia nazębnego wykonywać co sześć miesięcy. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu częściej, np. co trzy miesiące. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów z chorobami dziąseł lub ryzykiem wystąpienia tej choroby. Również palacze i osoby z niedoborem witaminy C mogą być bardziej narażone na szybkie powstawanie kamienia nazębnego.

Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego?

Jak już zostało wspomniane, usuwanie kamienia nazębnego to stosunkowo prosty, profilaktyczny zabieg przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym. Określa się go mianem skalingu, a wykonuje się go z zastosowaniem specjalistycznego narzędzia, czyli skalera. Jeśli kamień występuje również pod dziąsłami, niezbędne może być oczyszczenie kieszonek przyzębnych, czyli kiretaż. Następnie zalecane jest piaskowanie, czyli higienizacyjny zabieg mający na celu usunięcie osadów i przeciwdziałanie powstawaniu przebarwień. Na koniec oczyszczona powierzchnia zębów jest polerowana i zabezpieczana poprzez fluoryzację.Demo Title


This will close in 0 seconds