fbpx
 

Kiedy iść z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa?

dziecko u dentysty

Kiedy iść z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa?

W swojej praktyce lekarskiej wielu dentystów spotyka się z sytuacjami, kiedy dziecko trafia do gabinetu dopiero w momencie pojawienia się problemów z uzębieniem. To zdecydowanie za późno! Eksperci Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej zalecają, aby pierwszą wizytę zaplanować między 6 a 12 miesiącem życia, a dokładniej wtedy, gdy pojawi się jego pierwszy ząb. Wielu rodziców zastanawia się pewne, po co tak wcześnie? Otóż jest co najmniej kilka ważnych powodów, o których wspomnimy w dalszej części naszego wpisu.

Znaczenie pierwszej wizyty u stomatologa

Przed pojawieniem się pierwszego ząbka u dziecka zadaniem rodziców jest delikatne przemywanie dziąseł gazikiem zwilżonym wodą lub naparem z rumianku. Właściwie do tego ograniczają się zabiegi higieniczne. Pojawienie się mlecznego uzębienia zwiększy zakres obowiązków, do których należy się stosowanie przygotować.

Pierwsza wizyta u stomatologa wraz z dzieckiem zwykle ma charakter wyłącznie profilaktyczny, ale jest ważna również ze względów zdrowotnych. Lekarz sprawdza, czy rozwój uzębienia mlecznego przebiega prawidłowo. W przypadku wykrycia ewentualnych problemów będzie można szybko podjąć stosowne działania. Trzeba pamiętać, że ząbki dzieci też są narażone na choroby. Przykładowo, już u niemowląt może pojawić się tzw. próchnica butelkowa.

Podczas pierwszej wizyty lekarz podpowie, jak prawidłowo dbać o higienę zębów malucha. Wprawdzie w internecie znajdziemy wiele informacji na ten temat, jednak samodzielnie trudno ocenić, które z nich są fachowe i rzetelne. Rozmowa z lekarzem jest najlepszym sposobem na uzyskanie wiarygodnych i praktycznych wskazówek. Stomatolog wyjaśni, jakie pasty i szczoteczki stosować, a także jak dieta dziecka wpływa na zdrowie zębów.

Wczesne wizyty u stomatologa dziecięcego spełniają też istotne funkcje adaptacyjne i wychowawcze. Strach przed dentystą, który odczuwa wielu dorosłych, w dużej mierze wynika z faktu, że trafiali oni do gabinetu dopiero w momencie, kiedy pojawiały się poważne problemy, a więc trzeba było wykonać zaawansowany zabieg. Nie należy przekazywać dziecku swoich złych doświadczeń. Trzeba od najmłodszych lat uczyć go, że należy wykonywać regularne badania okresowe, ponieważ jest to najlepszy sposób, aby uniknąć chorób zębów i dziąseł. Co więcej, przy pierwszej wizycie stomatolog niekiedy nawet nie zagląda do buzi, jeśli pacjent jest zbyt zestresowany. Najważniejsze jest, aby odwiedził gabinet, zaznajomił się z występującymi w nim sprzętami, a przede wszystkim lekarzami. Pierwsza wizyta, która mija w spokojnej, przyjemnej, a czasami wręcz zabawnej atmosferze sprawia, że w przyszłości maluchy nie mają żadnych obaw przed dentystami.

Jakiego dentystę wybrać na pierwszą wizytę z dzieckiem?

Na pierwszą wizytę z dzieckiem polecamy wybrać gabinet, który specjalizuje się w stomatologii dziecięcej. W naszym klinice świadczymy usługi z tego zakresu. Zapewniamy wsparcie stomatologa, który ma doświadczenie w pracy z najmłodszymi pacjentami. Zajmujemy się nie tylko leczeniem dzieci, ale przede wszystkim wiemy, jak sprawić, aby czuły się u nas bezpiecznie i spokojnie. Dzięki temu każda wizyta przebiega w miłej i bezstresowej atmosferze.

Zapraszamy wszystkich małych pacjentów i ich rodziców do wizyt w Klinice Uśmiechu w Łodzi.