fbpx
 

Jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

szczoteczki do zębów

Jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

Wybór szczoteczki do zębów jest ważny nie tylko ze względu na skuteczność czyszczenia, ale przede wszystkim dla zdrowia naszych dziąseł. Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele różnych modeli i rodzajów szczoteczek, że pacjenci niejednokrotnie mają problem z wyborem. W tym wpisie przedstawimy i krótko scharakteryzujemy najważniejsze opcje.

Twardość i typ włosia

Pierwszą kwestią, na którą zawsze należy zwracać uwagę, jest twardość włosia w szczoteczce. Wyróżniamy trzy stopnie twardości: miękkie, średnie i twarde. U większości osób dorosłych zastosowanie znajdują szczoteczki średnie, które są uniwersalne i zdecydowanie nadają się do codziennego zastosowania. Pozwalają na skuteczne oczyszczenie powierzchni zębów, a jednocześnie nie powodują nadmiernego podrażnienia dziąseł.

Szczoteczki miękkie przeznaczone są dla dzieci oraz osób cierpiących na choroby lub nadwrażliwość dziąseł. Są one bardzo delikatne, więc z zasady nie powinny powodować przykrych dolegliwości po szczotkowaniu, np. krwawienia. Niekiedy jednak pacjenci skarżą się, że mają poczucie niedomytych zębów po zastosowaniu szczoteczki z miękkim włosiem. Często jednak tego typu wrażenia są dość subiektywne. Jeśli wybierzemy dobrej jakości szczoteczkę, miękkość włosia nie powinna wpływać na skuteczność czyszczenia. W tym przypadku warto porozmawiać z dentystą podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Warto porozmawiać z dentystą również w przypadku chęci wyboru szczoteczki o twardym włosiu. Ten rodzaj włosia jest stworzony do zadań specjalnych. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w szczoteczkach, które mają wspomagać wybielanie zębów. Mogą także sprawdzić się u osób szczególnie narażonych na powstawanie przebarwień czy kamienia nazębnego na zębach. Niestety przez silne właściwości ścierne mogą powodować nie tylko podrażnienia dziąseł, ale również przyczyniać się do uszkodzenia szkliwa. Dlatego nawet przy całkowicie zdrowych zębach i dziąsłach wskazane są wyłącznie do krótkotrwałego użytku.

Poza stopniem twardości szczoteczki mogą również się też rodzajem zastosowanego włosia. Wyróżniamy włókna czyszczące, których podstawowym zadaniem jest dokładne czyszczenie zębów, a także włóka polerujące, które oprócz usuwania zabrudzeń z wpływają na wygładzenie szkliwa i nadawanie połysku powierzchni.

Zwykła manualna czy bardziej zaawansowana?

Wybór stopnia twardości włosia wydaje się błahostką w porównaniu z doborem odpowiedniego rodzaju szczoteczki, gdyż jest ich obecnie co najmniej kilka, a różnic między nimi jest jeszcze więcej. Oprócz standardowych szczoteczek manualnych wyróżniamy też: elektryczne, soniczne, ultradźwiękowe i jonowe. Nie będziemy opisywać zastosowanej w nich technologii, gdyż jest to bardzo obszerny temat wymagający osobnego wpisu. W tym przypadku bardziej interesuje nas skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.

Pod względem bezpieczeństwa znów kluczowe znaczenie ma stopień twardości włosia, który określamy na podstawie indywidualnych potrzeb. Osoby, które mają poważne problemy z dziąsłami i stanami zapalnymi w jamie ustnej, mogą rozważyć zakup szczoteczki wykorzystującej technologię ultradźwiękową, gdyż — zgodnie z informacjami ich producentów — są one szczególnie rekomendowane przy tego rodzaju dolegliwościach (m.in. wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, przeciwdziałając krwawieniu).

Na temat skuteczności poszczególnych rodzajów szczoteczek opinie są różne. Producenci najbardziej zaawansowanych technologiczne szczoteczek przekonują o ich wyjątkowej skuteczności. Czy rzeczywiście tak jest? Są badania, które pokazują, że zarówno szczoteczka elektryczna, jak i soniczna są w stanie usunąć ok. 10% więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna przy jednorazowym zastosowaniu. Długotrwałe ich używanie (ponad 3 miesiące) zwiększa skuteczność do nawet 20%. Jednocześnie wyższość nowoczesnych szczoteczek nad standardowymi nie jest potwierdzona. Tradycyjne metody również wykazują dużą skuteczność, o ile będziemy szczotkować zęby prawidłowo i regularnie.