fbpx
 

 Leczenie ortodontyczne

aparat nazębny

 Leczenie ortodontyczne

Ortodoncja jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne jest stosowane aby poprawić ustawienie zębów, wykonać korektę problemów zgryzowych, a co za tym idzie poprawić uśmiech oraz samopoczucie pacjenta. Dobrze przeprowadzone leczenie ortodontyczne, choć czasochłonne, niweluje kompleksy, a pacjenci mogą szeroko uśmiechać się bez skrępowania.

Leczenie wad zgryzu jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Nieprawidłowości w ułożeniu zębów mogą być przyczyną komplikacji zdrowotnych. Wady zgryzu przyczyniają się do częstych bólów głowy, nieprawidłowej postawy ciała, bezdechu sennego oraz chrapania. Ponadto nieprawidłowy zgryz negatywne wpływa na stan uzębienia pacjenta – zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy oraz wystąpienia paradontozy. U dzieci nieprawidłowy zgryz może utrudnić wyrżnięcie się zębów stałych, a w krytycznych przypadkach uniemożliwić ten proces. W wyniku wad zgryzu dochodzi do zmożonego ścierania się zębów co negatywnie wpływa na ich kondycję. Nieleczone nieprawidłowości w ułożeniu zębów często prowadzą do powstania ubytków klinowych – przy szyjkach zębowych.

Wiele osób ma stłoczone lub krzywe zęby lub ich zęby nie spotykają się prawidłowo podczas gryzienia. Te problemy mogą oznaczać, że utrzymanie zębów i dziąseł w czystości jest trudne, a zęby są bardziej podatne na uszkodzenia i próchnicę. Często nieprawidłowe ustawienie zębów może wpływać na kształt twarzy. Ortodoncja Łódź może również pomóc w leczeniu innych problemów zdrowotnych, takich jak rozszczep wargi i podniebienia.

Leczenie ortodontyczne Łódź

Leczenie ortodontyczne Łódź można z powodzeniem przeprowadzić u dorosłych oraz dzieci. Zatem wiek nie jest przeciwskazaniem. Najlepszym czasem na rozpoczęcie leczenia jest okres między 12 – 16 rokiem życia. Wtedy to ortodontycznemu przesuwaniu zębów sprzyja potencjał wzrostowy oraz nowo wyżynające się zęby stałe. Leczenie ortodontyczne Łódź dorosłych można rozpocząć w każdym wieku, ale opcje leczenia bywają bardziej ograniczone.

Etapy leczenia ortodontycznego

Planowanie leczeniapodczas pierwszej wizyty ortodonta ocenia charakter wady zgryzu na podstawie bezbolesnych i nieinwazyjnych badań. Lekarz analizuje symetrię twarzy, szerokość szczęki, pracę stawów żuchwowych. Sprawdza także stan uzębienia, błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł, wędzidełek, języka i ślinianek. Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego w Łodzi wszystkie zęby powinny zostać wyleczone z ubytków próchnicowych i być w dobrej kondycji, a higiena powinna być na wysokim poziomie. Następnie diagnozuje problem wady zgryzu. W tym celu wykonuje się gipsowy model zgryzu oraz zdjęcia radiologiczne – pantomogram i cefalometrie. Na podstawie uzyskanych informacji ortodonta opracowuje plan leczenia. 

Przed pierwszą wizytą pacjent powinien zastanowić się jakie są jego oczekiwania. Na jakich efektach mu zależy i co chce osiągnąć dzięki leczeniu. 

Następnie plan leczenia jest omawiany z pacjentem. Uzyskuje on informacje odnośnie długości leczenia, kosztów – założenia aparatów, wizyt kontrolnych, zdjęcia aparatu oraz wykonania aparatu retencyjnego, niezbędnego po zakończeniu leczenia.

Założenie aparatu – po dokładnej analizie wszystkich danych i przygotowaniu optymalnego i najkorzystniejszego planu leczenia pacjent podpisuje zgodę a lekarz przystępuje do założenia aparatu. W większości przypadków leczenie ortodontyczne Łódź wymaga założenia aparatu stałego na oba łuki zębowe. Zabieg jest bezbolesny i trwa około 1 godziny. Rodzaj zastosowanego aparatu ortodontycznego w głównej mierze uzależniony jest od rodzaju wady zgryzu, wieku pacjenta oraz jego oczekiwań.

Stały aparat ortodontyczny przyklejony jest do powierzchni zębów przez cały okres trwania leczenia ortodontycznego w Łodzi. Nowością są ortodontyczne nakładki – system invisalign. Jest to idealne rozwiązanie dla pacjentów, którzy chcą uzyskać prosty uśmiech bez konieczności zakładania tradycyjnego aparatu. 

Aparaty ortodontyczne Łódź invisalign są innowacyjną metodą leczenia ortodontycznego. Zęby prostuje się za pomocą przezroczystych nakładek, które są perfekcyjnie dopasowane do zębów pacjenta. Co ważne ilość wizyt kontrolnych jest dużo mniejsza ponieważ nakładki pacjent otrzymuje do domu a same nakładki trzeba wymieniać co 2 tygodnie. Zalet jest wiele:

  • komfort użytkowania – nakładki są dopasowane indywidualnie do zębów danego pacjenta, a ponadto bardzo łatwo się je zakłada i zdejmuje.
  • higiena – stosując nakładki bardzo łatwo zachować odpowiedni poziom higieny jamy ustnej. Dokładne wyczyszczenie zębów wymaga jedynie ściągnięcie nakładki oraz wyszczotkowania lub wynitkowania zębów. Następnie wystarczy ponownie założyć nakładkę.
  • dieta – nakładki invisalign nie wymagają żadnej diety, która pomogłaby zachować higienę aparatu i jamy ustnej. 
  • dyskrecja – nakładki są przezroczyste, a więc bardzo trudno je zauważyć na zębach. 
  • szybkie efekty – stosowanie nakładek przynosi szybkie efekty, a dodatkowo warto pamiętać o mniejszej niż normalnie liczbie wizyt kontrolnych.
  • przewidywalność – efekty leczenia są łatwe do przewidzenia, ponieważ cały proces jest planowany w programie komputerowym. Dlatego pacjent może zobaczyć efekt na pierwszej wizycie.

Wizyty kontrolne – podczas całego leczenia ortodontycznego w Łodzi systematyczne wizyty kontrolne są bardzo ważne. Lekarz prowadzący ocenia postępy leczenia oraz zmienia i uaktywnia niezbędne elementy w aparacie. W przypadku aparatów stałych odbywają się one co 4-6 tygodni. Przy leczeniu nakładkami kontrole są rzadsze niż w przypadku tradycyjnego aparatu i odbywają się one co około 6-8 tygodni.

Zdjęcie aparatu – odbywa się w momencie zakończenia procesu leczenia. Polega na odklejeniu zamków oraz oczyszczeniu zębów z pozostałości kleju ortodontycznego. Aby rezultaty leczenia były trwałe należy zastosować terapie retencyjną. 

Retencja (utrwalenie efektów) – po aktywnym leczeniu ortodontycznym równie ważny jest etap retencji, czyli utrwalenie jego efektów. Po zdjęciu aparatu ortodonta zleci wizytę kontrolną u stomatologa w celu dokonania przeglądu stomatologicznego oraz wykonania fluoryzacji. Zleci noszenie aparatów retencyjnych według indywidualnych wskazań. Ważne jest by jego zaleceń ściśle przestrzegać. W przypadku zgubienia retencji należy niezwłocznie udać się na wizytę w celu wykonania wycisku i nowych aparatów retencyjnych. Aparaty retencyjne dzielimy na stałe i ruchome, czyli zdejmowane. 

  • stały aparat retencyjny – to tak naprawdę drut retencyjny, który przykleja się na wewnętrznej powierzchni zębów. Plusem jest to, że pacjent nie musi pamiętać o jego regularnym zakładaniu gdyż jest on przyklejony na stałe. Natomiast minusem jest, że przyklejenie aparatu znacząco utrudnia higienę aparatów. Łatwo również o szybsze osadzenie się kamienia nazębnego.
  • przezroczyste płytki termoformowalne – są to wyjmowane przezroczyste szyny, które obejmują całe powierzchnie zębów. Są praktycznie niewidoczne i dość wygodne, więc pacjenci bardzo je lubią. 
  • akrylowe płytki Hawleya – przypominają kolorowe aparaty ruchome noszone przez dzieci. 

Niezależnie od rodzaju aparatu retencyjnego wymagane są wizyty kontrolne u ortodonty w Łodzi.