fbpx
 

Kiedy maluch odmawia szczotkowania zębów

dziecko

Kiedy maluch odmawia szczotkowania zębów

Mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, nawet gdy Twoje dziecko jest małe, jest bardzo ważnym nawykiem. Należy zadbać o jego wypracowanie już od najmłodszych lat.

Jednym z największych czynników przyczyniających się do próchnicy u dzieci jest ilość cukru spożywanego przez nie. Nawet jeśli Twoje dziecko ma zdrową dietę, nadal musi myć zęby, aby zapobiec próchnicy.

Gdy Maluch odmawia szczotkowania zębów, moją pierwszą wskazówką jest to, aby było zabawnie. Gdy tylko będziesz zestresowany i zdenerwowany szczotkowaniem zębów, Twoje dzieci to poczują i stanie się to walką, która sprawi, że będzie jeszcze gorzej. Zamiast tego weź głęboki oddech i spróbuj znaleźć zabawny i lekki sposób na mycie zębów.

Wskazówki, które pomogą Twojemu maluchowi szczotkować zęby:

 • Szczotkujcie razem. Nie ma nic lepszego dla twojego dziecka niż być jak jej mama czy tata. Kiedy rano widzi, że myję zęby, podbiega, bierze szczoteczkę do zębów i przyłącza się. Postaraj się aby twój maluch często widział jak sam myjesz zęby.
 • Szczotkuj dwa razy dziennie. Po śniadaniu i po kolacji. Przestrzegaj, aby po myciu zębów nie było żadnych przekąsek przed spaniem. Do picia stosuj wodę mineralną (bezsmakową).
 • Pozwól im spróbować. Zaciekle niezależny i chce wszystko robić sam? Pozwól mu! Tylko ustalcie, że Ty po nim poprawisz, aby upewnić się, że zęby są rzeczywiście czyste.
 • Zaśpiewaj piosenkę. Śpiewamy „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda” lub jakąkolwiek inną. Śpiewanie to świetny sposób na dodanie odrobiny radości do rutynowego mycia zębów.
 • Pojazdy. Mój syn uwielbia samochody i samoloty. Otworzy usta tylko wtedy, gdy wleci szczoteczka do zębów.
 • Zabawa w „niewiedzę”. Udawaj, że nie wiesz, gdzie są ich usta, i zamiast tego myj nos lub uszy. To zawsze rozśmiesza moje dzieci.
 • Graj z misiami i lalkami. Ćwiczenie szczotkowania zębów może naprawdę pomóc. Możesz pozwolić dziecku myć zęby lalce lub po prostu pozwolić mu szczotkować zęby. Wyrażanie swoich lęków za pomocą lalek i pluszaków (wielokrotnie) może naprawdę pomóc im uporać się z rzeczywistością.
 • Śmieszne głosy. Użyj śmiesznego głosu podczas szczotkowania zębów. Możesz być „wróżką szczotkującą zęby” lub „super bohaterem szczotkującym zęby”
 • Niech to będzie rutyna. Rutyna jest świetna, ponieważ mówi dzieciom, co będzie dalej. Wyjdź z wanny, umyj zęby, załóż piżamę. Wiedzą, czego się spodziewać.
 • Pasta do zębów. Użyj pasty do zębów odpowiedniej do wieku. Pasta do zębów dla małych dzieci powinna zawierać fluoru, pomimo tego, że małe dzieci mają tendencję do połykania jej zamiast wypluwania. Upewnij się, że masz taki smak pasty, który lubi Twoje dziecko.
 • Szczoteczka do zębów. Ważne aby szczoteczka była zabawna i miała odpowiedni rozmiar. Obecna oferta szczoteczek na rynku jest tak bogata, że naprawdę jest w czym wybierać: migające światełka w trakcie szczotkowania, różni bohaterowie bajek uatrakcyjniający wygląd szczoteczki, piękne kolory. Ale najważniejszy jest fakt, iż w wielu szczoteczkach elektrycznych mamy możliwość odmierzenia w różny sposób czasu spędzonego na myciu. Zwykle są to 2 minuty.
 • Pomyśl o szczotkowaniu zębów wcześniej wieczorem. Potraktowanie szczotkowania zębów jako zabawę jest z pewnością jedną z ważniejszych zasad podczas nauki mycia zębów. Natomiast aby się to mogło wydarzyć, niezmiernie ważne jest również wyczucie czasu. Jeśli zbliża się pora snu, ryzykujemy, że nasze dziecko będzie już marudne i wybredne a my zbyt zmęczeni na kreatywne zabawy z naszym maluchem w trakcie mycia zębów. Dlatego też rozpoczęcie wcześniejszego wieczoru pomaga zachować pozytywne emocje i chęci zarówno ze strony twojego dziecka, jak i twojej. Pamiętaj o tym!
 • Szczotkowanie zębów z grami słownymi. Bardzo ciekawą opcją jest włączenie w trakcie mycia zębów małej gry słownej, w trakcie której twój mlauch ma za zadanie powtarzać za tobą wydłużone słowa, np. Baaanaaaany, wóóóóz straaaażaaacki, hiiiipoooopoootaaam! Idealnie jak są to słowa, które twoje dziecko zna z wysłuchanej bajki, gry, w którą grał czy wspólnie oglądanego filmu. do czego się odnosi, na przykład gra, w którą ostatnio graliśmy lub film, który oglądaliśmy, działa dobrze. To sprawia, że ​​otwiera się szeroko i jest dumny, pokazując wszystkie słowa, które zna. Wszystko, co uderza w 4-letniego, działa cuda!
 • Użyj krótkiego filmu podczas szczotkowania zębów. Jeśli twój maluch rzeczywiście regularnie odmawia mycia zębów, spróbuj zastosować szczotkowanie podczas oglądania telewizji lub krótkiego filmu na telefonie. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale jeżeli jesteśmy w stanie połączyć przyjemne z pożytecznym i w ten sposób możesz wykonać kolejny krok w przyzwyczajeniu twojego dziecka do mycia zębów, warto takie czasowe rozwiązanie rozważyć.
 • Chwalcie ich. Kiedy otwierają się szeroko i entuzjastycznie szczotkują zęby, pamiętaj, aby ich pochwalić i powiedzieć, jacy są wspaniali.

My jako rodzice musimy wiedzieć, że mycie zębów ma ogromne znaczenie w profilaktyce próchnicy. Musimy wspierać nasze pociechy wspólnym szczotkowaniem do ukończenia przez nie 8 roku życia. Pamiętajmy, że 80% czyszczenia to technika szczotkowania, a jedynie 20% przypada na pastę do zębów. To czego nauczymy nasze dzieci w młodości czy w dzieciństwie będzie procentowało w ich przyszłym życiu.